Wielu kierowcom przydarzyła się sytuacja, w której pojazd odmówił „posłuszeństwa” na drodze. Wówczas lepszym rozwiązaniem niż samodzielna próba naprawy samochodu na miejscu, jest sięgnięcie po profesjonalną pomoc drogową. Wykona ona usługę holowania, dostarczając niesprawny samochód do domu kierowcy, salonu serwisowego, lub w inne docelowe miejsce. By holowanie przebiegło sprawnie i bezpiecznie konieczne jest jego przeprowadzenie zgodnie z ustaloną procedurą. W tym artykule podpowiadamy jak wygląda poprawnie zrealizowane holowanie oraz jakich zasad należy przestrzegać w trakcie.
Sprzęty i wyposażenie potrzebne do holowania
By holowanie mogło zostać przeprowadzone w sposób bezpieczny i kontrolowany konieczne jest dysponowanie odpowiednim sprzętem. Najważniejsza jest lina syntetyczna o długości 4-6 m., w którą powinien być zaopatrzony kierowca samochodu osobowego wymagającego holowania (o masie 3,5 t., lub niższej). Liny te są łatwo dostępne na stacjach benzynowych.
Istotny jest także trójkąt ostrzegawczy, będący obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Będzie on sygnalizował innym kierowcom, że mają do czynienia z pojazdem holowanym. Należy rozłożyć go z lewej strony pojazdu, a w trudnych warunkach pogodowych lub nocą włączyć także światła pozycyjne. Przed rozpoczęciem holowania należy przymocować linę do ucha lub haka holowniczego.
Zasady prawidłowego holowania pojazdu
Przez cały czas trwania holowania lina musi pozostawać napięta. Powinien o to zadbać kierowca w samochodzie holowanym, który będzie utrzymywał odpowiednią prędkość, pozwalającą na wyeliminowanie potencjalnych luzów. Warto zadbać o napięcie liny zwłaszcza w momencie hamowania i ruszania, w czasie których może dojść do uszkodzenia pojazdu.
By wyeliminować to zagrożenie zaleca się, by obaj kierowcy ustalili określony sygnał, za pomocą którego będą sobie komunikować zamiar hamowania. Najlepiej, jeśli będzie to sygnał świetlny.
Ustalając przebieg trasy holowania warto wybierać drogi rzadko uczęszczane, co pozwoli uniknąć potencjalnych problemów, kłopotliwych sytuacji i trudów związanych z częstym hamowaniem. Warto też zachować szczególną uwagę w czasie przekraczania przejść dla pieszych.
Bezpieczne holowanie pojazdu
Kluczowe dla bezpieczeństwa całego zadania jest utrzymanie prędkości ustalonej dla samochodów holowanych, która w terenie zabudowanym wynosi 30 km/h, a poza nim 60 km/h. Ponadto zaleca się, by za kierownicą pojazdu holowanego zasiadł doświadczony kierowca.
Jeśli samochód wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów, napęd elektryczny lub hybrydowy, holowanie musi zostać przeprowadzone zgodnie z jego szczegółową instrukcją. Najważniejsze jest pod tym względem ustaleniem optymalnych miejsc zaczepienia liny.
Ważne jest także, by pojazd holowany utrzymywał zapalone światła mijania, niezależnie od panujących warunków pogodowych. Stosuje się także specjalne systemy oznakowań linki holowniczej, zwiększające jej widoczność – chorągiewki lub paski w odcieniach białym, żółtym, czerwonym.